Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi Ulaşım ve Transfer

Tarihi şehir Bursa’nın güneybatısında yer alıyor. Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepeleri üzerine kurulmuş bir kayak merkezi. 11.338 hektarlık milli park da bu kayak merkezindedir. Bursa şehir merkezine yakın bir konumdadır.

İlk olarak 1961 yılında milli park olarak ilan edilen yer şehir merkezine 36km uzaklıkta. Kalitesi ve modernliği ile diğer kayak merkezlerinden daha popüler bir konuda.

Yaz sezonunda Türkiye’nin trendi Antalya ve Bodrum oluyor kış sezonda ise Uludağ. Yani kış turizminin merkezi durumunda.

Oldukça modern tatil köylerine sahip. Günübirlik turlar ve geziler için de ideal bir kayak merkezi. Eğlence dans merkezleri de mevcut. Özel işletmeler burada kiralık kayak malzemeleri de sunuyor. Özel dersler gibi alternatifleri de oldukça fazla olan bir kayak merkezi. Uludağ kısacası tam bir marka. Dünyada adını duyurmuş bir merkez durumundadır.

Bursa Uludağ Hava Durumu

uludağ kayak merkezi

Uludağ Kayak Merkezi, Alp ve Kuzey Disiplininin sonucu olarak Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak aktivitelerine elverişli bir Kayak Merkezidir.

Birden çok iklimin hakim olduğu Uludağda birçok türde çiçek ve ağaç yetişiyor. Ormanlarla kaplı olan muhteşem bir ortamda kurulmuş adeta bir cennettir Uludağ Kayak Merkezi.

Mitolojideki ismi Keşiş Dağı olan Uludağ’ın, çeşitliliği ile dünyadaki hiçbir dağ’ın bu kadar özelliği bir arada bulundurmadığı birçok yetkili tarafından da doğrulanıyor.

Anadoluda yer alan Olympos dağlarının en gösterişlisi olduğu kabul edilen Uludağ, hem yaz mevsiminde, hemde kış mevsiminde ziyaretçilerini bağrına basıyor. Mart ayında yeşilin her tonunun görülmeye başladığı Uludağ, Yaz mevsiminin girmesiylede doruk noktasına ulaşıyor ve adeta bir çiçek bahçesi görünümüne bürünüyor.

En düşük rakım 1750 Metre, en yüksek rakımsa 2435 Metre olan Uludağ Kayak Merkezinde, zirve ise tam 2543 Metre.
Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında.
Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadarda rahat olan arazinin her yerinde de kayak yapılabiliyor.
13 adet Liftin, 7 adet telesiyejin, 6 adet teleskinin, 7 adet T Bar’ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, en uzun pist 2.000 Metre (2 Km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1,7 Km)’dir.
Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu ise 25 Km dolaylarında olduğu söylenmektedir.
Daha çok Marmara bölgesi iklim şartlarına sahip olan Uludağ, güney ve güneybatı’dan esen rüzgarların etkisi altında kalan bir yer konumuna sahip.
Kar kalınlığının 3 Metreye kadar ulaştığı Uludağ Kayak Merkezinde, kayak için en uygun ve en sağlıklı sezonun Aralık ayı başı ile Nisan ayı ortaları olduğu belirtiliyor.
Birbirinden lüks, birbirinden görkemli onlarca otel ve tatil köyünün yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, her kesime ve her cebe hitap eden konaklama tesislerine de rastlamak mümkün.
Bursa şehir merkezine ve hava alanına yakın olmasıylada ulaşımın kolay olduğu Uludağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde tatile çıkacakların kesinlikle gözardı etmemesi gereken bir yer.

kartalkaya pist haritasi