Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

palandoken kayak merkezi ulasim

Sarıkamış Kayak Merkezi Ulaşım ve Transfer

Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde yer alıyor. Çamurlu dağın üzerindeki bu kayak merkezi batısındaki Süphan dağı ile doğudaki ağabada’nın arasında yer alıyor. Güneydoğusundaki Cıbıltepe de diğer bilindik noktası.

Kar kalitesi bakımında dünyada adı duyulan bir merkez. Dünyadaki diğer kayak merkezleri arasında popülerliği de giderek artmaktadır. 4-4,5 ay karla kağlı oluyor ve 1 metre civarındaki kar kalınlığı ile öne çıkıyor.

Sarıkamış Kayak Merkezinin en çok tercih edilen ve en önemli pistleri 2200 ile 2900 metre yüksekliğindeki pilato üzerinde, Cıbıltepe, Balıklıdağ ve Çamurludağda yer almaktadır.

Kars Sarıkamış Hava Durumu

Saatte 1800 kişi kapasiteli, 1435 metre uzunluğunda olan ve saatte 800 kişi kapasiteli, 2250 metre uzunluğunda olan 2 adet telesiyej ve (1. etap mekanik tesis ve 2. etap mekanik tesis) bulunan Sarıkamış Kayak Merkezinde, saatte 2400 kişi kapasiteli 1 adette teleski yer almaktadır.

Toplam 7 adette pistin bulunduğu Kayak Merkezinde, En uzun pist 3500 Metre, (3,5 Km) uzunluğunda olan Kayak Merkezi, günlük yaklaşık olarak 5000 ( beş bin) kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahiptir. 3500 Metrelik pisti ile Türkiyenin en uzun pistlerinden birini içinde bulunduran ve dünyanın en uzun pistlerine sahip olan kayak merkezleri arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal karla kaplı olan muhteşem doğası ile kayakçılara farklı heyecanlar tattırıyor.

Sezon boyunca yağdığı günkü özelliğini koruyan karıyla da, kayakçılara ayrıcalıklı olduğunu hissettiriyor.

Bu özelliği ilede kayakçılar için daha cazip bir hale gelen Sarıkamış Kayak Merkezinde, çığ tehlikeside bulunmuyor. Kayak pistlerinin de sarı Çam ağaçları ile çevrili olması sebebiyle sert esen rüzgarlar kayakçıları çok fazla etkilemiyor.
Sarıkamış Kayak Merkezinin tercih edilirliğini arttıran en önemli özellikleri, yağan karın cinsi ve doğal güzellikleridir.

Çoğu Kayak Merkezlerinde olduğu gibi, Sarıkamış’ta da kayak malzemeleri kiralanabilmekte ve özel Kayak öğretmenlerinden kayak dersleri alınabilmektedir.
İlkyardım, güvenlik ve sağlık hizmetlerininde sunulduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıkamış ilçesindende hayli yararlanıyor. Öyleki, Kayak Merkezine gelipte Konaklama ve sağlık hizmeti olarak Sarıkamış ilçesini tercih eden birçok kişinin olduğuna şahit olunmaktadır.

sarıkamış pist haritası 2700 Metre yükseklikte yer alan Cıbıltepede, her seviyeye ve herkese hitap eden 5 pistin bulunduğu 2 etap mevcut.
İlk etap 2.400 metre uzunluğunda ve eğimi çok uygun. Kayağa başlayanlar için az sorun yaşanacak rahat bir pist.
İkinci etap ise 200 metre daha kısa. Etrafınızda da sarı çamlar olacak. İçinde de 4 adet pist bulunan bir etap 2200 metre uzunluğunda.
Aralık ayı başından Nisan ayı ortasına kadar devam eden kayak sezonuna sahip. Alp disiplini ile birlikte kuzey disiplini var. Ayrıca tur kayağı ve kızaklı geziler içinde de harika parkurlara sahip.

Sarıkamış Kayak Merkezinde, 2 adet devlet konut evinin yanısıra, konaklama yerleri ve oteller de yer almaktadır.
Kars hava alanına 50 Km, Kars şehir merkezine ise 55 Km mesafede yer alan ve kar kalitesi ile her zaman dikkat çeken Sarıkamış Kayak Merkezi, doğal güzelliği ve tüm ihtişamı ile sizleri ağırlayabilmek için bekliyor. Erzurum Havaalanı’ndan Sarıkamış kayak merkezine ulaşmanın en rahat ve güvenilir yolu KayakTransfer.com ile mümkün.

İstanbuldan uçağa binmenizin akabine en geç 2-2,5 saat içerisinde, kayak takımlarını takmış olarak pist başında olabilirsiniz.

sarikamis pist haritasi