Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

palandoken kayak merkezi ulasim

Palandöken Kayak Merkezi Ulaşım ve Transfer

Palandöken Kayak Merkezi, Türkiyenin en soğuk ve en yüksek illerinden biri olan Erzurum kentinin Palandöken dağında yer alır. Erzurum hem yüksek hem de çok soğuk bir kayak merkezine sahip. Palandöken dağları, Erzurumun güneyinde yer alan ve doğu-batı yönünde uzanan tektonik tipteki dağlardandır.

Zirvesi 3.185 Metre olan Palandöken, yılın yarısında yani 6 ayı karlarla örtülüdür. Soğuk havalar sebebiyle 4-5 ay toz kar oluyor. Kayak turizmi için tüm şartları sağlayan çetin bir yer.

Erzurum Palandöken Hava Durumu

Palandöken adı nereden geliyor acaba? İlginç ve dikkat çekici bir soru. Bazı meraklı aratırmacılar ve kayakseverler bunu araştırıyor. Kısa bilgi paylaşalım bu konuda. Palan, öncelerde Eşeklerin sırtına takılan semer benzerinde bir alete verilen isimdir. Eşekler bu dağa çıkarken, sırtlarındaki Palanlar kayarak döküldükleri ve düştükleri için zamanın insanları Palandöken dağı demişler ve bu isimde günümüze bu şekilde gelmiş.

Kasım sonu ile Aralık ayını başından başlayan bir kayak sezonu var. Nisan ayının sonuna kadar da kayak yapabilmek mümkün. Yerli ve yabancı turistler buraya akın ediyor. Üke turizmine önemli katkısı var.

Dünyanın en uzun ve en dik pistlerinin yer aldığı Palandöken Kayak Merkezi, pistlerinin toplam olarak 28 Km’lik uzunluğu ile çeşitliliğinin yanısıra, acemi kayakçılardan profesyonel kayakçılara kadar birçok kesimede hitap etmektedir.

Aralıksız 12 km’ye kadar uzanan pisti var.

2200, hatta 3160 M. yükseklikteki kayak alanının başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki yükseklik farkı yaklaşık olarak 1000 M.’dir.

Palandöken Kayak Merkezinin Ejder ve Kapıkaya isimli pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli pistlerdir.

Bu pistlerde yoğun olarak Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları yapıldığı için, kayak merkezleri arasından sık olarak tercih edilen pistler arasında yer almaktadırlar.

Yoğun kar sebebi ile snowboarda da çok elverişli bir bölgede yer alan Palandöken Kayak Merkezi, her seviyedeki pisti ile birçok snowboardçı ve kayakçıyı ağırlıyor.

Palandöken Kayak Merkezinin saatte 4500 kişi kapasiteli 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleski’i, toplam 1800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti ve saatte 1500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

palandöken pist haritası En yüksek noktası Ejder Tepesi olan Palandöken Kayak Merkezinde, konaklama, günübirlik kayak turları için özel tesisler, özel kayak dersleri, kayak malzemeleri kiralama hizmetleride profesyonel anlamda sunulmaktadır.
Palandöken Kayak Merkezinde yer alan 3 ila 5 yıldız arasındaki oteller, gelen müşterilerine benzersiz hizmetler ve aktiviteler sunuyor.
Toplam binlerce kişi ağırlayabilme kapasitesine sahip olan oteller, hem yerli, hemde yabancı birçok kayak severi ağırlıyor.

Her geçen yıl tercih edilirliği artan Palandöken Kayak Merkezinde, sürekli olarakta yeni tesisler ve otellerde yapılmaktadır. Yoğunluk ve sürekli artan talepler neticesinde de yapılan bu otellerin ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor.
Sizde bir kayak sever ya da kayak meraklısıysanız, Erzurum ve civarındaki yerlerden bizi arayabilirsiniz. Erzurum’dan Palandöken Kayak Merkezi’ne ulaşmanın en rahat ve güvenilir yolu KayakTransfer.com ile mümkün.

palandoken pist haritasi